Anne Alnæs' studentpris 2026 ble vunnet av Sigrid Agnete Hole fra KMD ved UiB

Bilde
Sigrid Agnete Hole Foto: Oda Lund Finsås
Sigrid Agnete Hole Foto: Oda Lund Finsås

Anne Alnæs’ studentpris 2026
Fire masteroppgaver konkurrerte i år om Anne Alnæs’ studentpris. Sigrid Agnete Hole fra Fakultet for Kunst, Musikk og Design, Universitetet i Bergen gikk av med seieren med masteroppgaven «Arv som metode.»
Vi gratulerer og ønsker alle som i år har gjort seg fortjent til mastergraden lykke til videre!

Kriterier
Alle studentmedlemmer i NIL som i inneværende år har levert og bestått masteroppgave ved UiB, KHiO eller tilsvarende skole i utlandet, med spesialisering i interiørarkitektur eller møbeldesign, kan delta ved å sende inn masteroppgaven.

Vurderingskriterier
Det legges vekt på at oppgaven bidrar til å fremme interiørarkitektur og/eller møbeldesign på et høyt kvalitativt nivå. Prosjektene skal eksemplifisere god design. God design innebærer at problemstillingene er godt formulert, at funksjoner er grundig analysert og at løsningene er av høy estetisk kvalitet. I tillegg vil juryen bedømme kvalitet på tegninger og presentasjonsteknikk.

Juryens begrunnelse
Med spørsmålet: "Hvordan kan interiørarkitektur og møbeldesign bidra til å bygge bro mellom arkitektonisk kulturarv og samtidens behov?» sikter Sigrid seg inn mot en tematikk som både er svært aktuell, og særlig viktig når faget i økende grad skal håndtere transformasjon av historiske bygg i tiden som kommer. Prosjektet refererer til et tydelig gap mellom historiske fasader og ytre omramming, til ombygginger i det indre som ofte faller bort mellom historie og dagens behov og krav. Gjennom en bearbeidet tematikk viser masterkandidaten tydelige grep som kan fylle dette gapet uten å gå på bekostning av verken funksjonelle krav, eller estetiske behov. 

Sigrid viser en grundig og tydelig designprosess med evne til eksperimentering og god refleksjon rundt tematikken. Fremgangsmåten i prosjektet viser hvordan hun gjør grundige analyser som henger godt sammen med metode og resultat. Hun poengterer at prosjektet søker etter å bygge bro mellom det historiske og det samtidige, noe juryen mener hun har klart på en svært original, innovativ og leken måte gjennom å utvikle en metode som både forenkler og styrker designprosessen. 

Gjennomføringen helt fra eksperimentering til utviklingen av de ferdige kortene og den endelige metoden er særlig godt utført og prosjektet kombinerer respekt for kulturarv med nye og samtidige designgrep. Hun viser samtidig en stor evne til å kombinere struktur og rammeverk i prosjektet sammen med en svært sterk og overbevisende visuell presentasjon. 

Juryen mener at resultatene har høy estetisk kvalitet og demonstrerer god forståelse for materialer, form og sted. Samtidig som det er et relevant kommunikasjonsverktøy både faglig og tverrfaglig, tilfører metoden designfaget ny kunnskap. I sin helhet fremmer prosjektet historisk identitet og verdier, men med blikket fremover mot fremtidens behov, noe juryen applauderer og oppfordrer masterkandidaten til å ta metoden med seg videre for utvikling! 

Vinnerprosjektet: «Arv som metode» av Sigrid Agnete Hole
Historiske bygninger er viktige bærere av kulturell identitet, men interiørene mister ofte deler av sin historiske betydning når de tilpasses nye behov. Gjennom transformasjoner og funksjonelle tilpasninger kan historiske kvaliteter bli mindre synlige, noe som svekker forbindelsen mellom fortid og nåtid.

Denne masteroppgaven undersøker hvordan interiørarkitektur og møbeldesign kan bidra til å bygge bro mellom arkitektonisk kulturarv og samtidens behov. I stedet for å betrakte kulturarv som noe som enten må bevares uendret eller erstattes av nye løsninger, undersøker prosjektet hvordan historiske kvaliteter kan fungere som en aktiv ressurs i designprosessen.

Problemstilling
Studien ledes av følgende hovedspørsmål: ”Hvordan kan interiørarkitektur og møbeldesign bidra til å bygge bro mellom arkitektonisk kulturarv og samtidens
behov?” Dette utdypes gjennom underspørsmål om hvordan historiske referanser kan oversettes, hvordan bevaring og bruk kan balanseres, og hvordan
historiske hensyn kan integreres i designpraksis.
 

Filer
Les et kort sammendrag, lenke
Sammendrag plansjer, lenke
Komplett masteroppgave, del 1 (delt i to pga. størrelse), lenke
Komplett masteroppgave, del 2 (delt i to pga. størrelse), lenke

Prisen er opprettet til ære for professor i interiørarkitektur, Anne Alnæs, SHKS, som døde i 2003. Les mer om Anne Alnæs' studentpris